Posted on and Updated on

Kredyty mieszkaniowe

Niektóre osoby, które zaczynają prowadzić życie rodzinne zastanawiają się, czy kupić mieszkanie. Oczywiście, gdyby mieli gotówkę sprawa była by bardzo łatwa. Najczęściej jednak muszą brać na ten cel kredyt mieszkaniowy. Nie jest mocno oprocentowany, trzeba jednak wybrać korzystną ofertę. Na rynku mamy wiele banków, które prężnie działają.

Zazwyczaj oferują one nam atrakcyjne oferty, z których możemy wybrać najlepszą i najbardziej korzystną dla siebie. Banki biorą pod uwagę naszą zdolność kredytową. Co to znaczy? W praktyce oznacza to, że musimy przedstawić nasze dochody oraz fakt, ile wydajemy pieniędzy na codzienne utrzymanie. Nie bez znaczenia jest również to, ile mamy dzieci oraz jakie przeznaczamy na nie każdego miesiąca pieniądze. Są to bardzo ważne informacje dla banku, ponieważ czynią z nas klienta zaufanego, który będzie spłacał pożyczkę lub wręcz przeciwnie.

Muszą oni kierować się pewnymi czynnikami, aby uniknąć potencjalnych nabywców kredytu, którzy nie będą mogli go spłacać, ponieważ nie będą mieli z czego. Oczywiście każdemu może przydarzyć się sytuacja, że utraci dochody w wyniku utraty pracy i nie będzie mógł spłacać kredytu. Trzeba wtedy dogadać się z bankiem i poprosić o zmniejszenie raty kredytu mieszkaniowego. Co prawda rata jest comiesięcznym obciążeniem dla budżetu domowego, ale trzeba pamiętać o tym, że spłacamy swoje mieszkanie, które po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach będzie już naszą własnością. Dobrze jest o tym pamiętać, jeżeli zastanawiamy się, czy mieszkanie wynajmować czy kupować. Jak widać bierzemy pod uwagę wiele czynników, jeśli chcemy podjąć decyzję o takim zobowiązaniu.